A dozen men’s teams and 11 women’s teams will compete in FHSAA regional golf tournaments on Monday and Tuesday at venues spanning Florida from the First Coast to Pensacola.

Tournaments begin Monday with two of the three regions at the region’s courses, the boys from Region 1-1A at Marsh Landing Country Club in Ponte Vedra Beach; and the girls from Region 1-1A at Windsor Parke Golf Club.

More high school golf coverage

The Region 1-3A boys will be in Volusia County at Cypress Head Golf Club in Port Orange.

Three other regions will be at more distant sites on Tuesday. The boys in Region 1-2A, where Vedra Bridge will take the next step in his bid for an eighth state championship and sixth in a row, will be at Perdido Bay Golf Club in Pensacola; girls from Region 1-3A will be at Hawkstone Golf Club in Gainesville; and girls from Region 1-2A will be at Quail Heights Golf Club in Lake City.

Ten of the 23 teams in regional action won their district titles and three schools won districts in the boys’ and girls’ competitions, Ponte Vedra, Bolles and Keystone Heights.

There will be 115 players competing with their teams and another 26 who have qualified as individuals, for a total of 141. The top three teams from each region and the top three individuals not on those teams will qualify. for state tournaments in November at the Mission Inn Resort in Howey-in-the-Hills.

The Class 3A tournament will take place on November 8-9, Class 1A on November 11-12, and Class 2A on November 15-16.

Both the Ponte Vedra boys’ and girls’ teams posted the region’s lowest team scores in district events. The Sharks boys, led by Camden Smith (69) and Brock Blais and Rohan Singh (both with 71) shot 3-under 285 at Fernandina Beach Golf Club. The Sharks girls, led by Nancy Cox (70), were 22 of 310 at Fernandina.

In addition to Smith, Blais and Singh, seven other boy golfers have posted under par rounds in district tournaments, Bishop Kenny’s Cody Tucker and Evan Raynor (both with 70 at Hidden Hills), Luc Balaskiewicz from Bolles (70 to Hidden Hills), Jackson Klauk from Nease, Brody Stevenson from Bartram Trail, Bryson Hughes of Creekside (all with 70 at Fleming Island) and Chase Carroll of Middleburg (71 at Lake City Country Club).

FHSAA Regional Golf Tournaments

Monday

Boys of Region 1-3A, at Cypress Head Golf Club, Port Orange

Regional teams: Nease (Jackson Klauk, Ryan Nicholson, Chase McBride, Ryan Gear, Cooper Diaz), Fleming Island (Tyler Mawhinney, Dylan Frein, Colton Swartz, Ryan Houck, Emmett Kuhlenkamp), Fletcher (Jackson Runquist, Keller Gray, Mathis Toal , Mason Seaton). Individuals: Bryson Hughes (Creekside), Brody Stevenson (Bartram Trail), Lucas Elliott (Atlantic Coast).

Region 1-1A Boys, at Marsh Landing

Regional teams: Bolles (Luke Balaskiewicz, Dylan Ma, Andrew Morgan, Andrew Kunkle, Hudson Bell), Episcopal (Henry Robards, Cam Goldknopf, Connor Hess, Grant McKinney, Aubrey Fellows), Providence (Miles Russell, Alexander Stewart, Carson Augustine, Keelan Jackson, Benjamin Strongosky). Individuals: Matthew French (Bishop Snyder), Matthew Swain (Bishop Snyder), Dane Molter (Church of Christ), Matthew Webb (St. Joseph).

Girls from Region 1-1A, Windsor Parke

Regional teams: Bolles (Violet Robbins, Madison Balaskiewicz, Anaiya Nahar, Grace Breffitt, Chloe McGrath), Episcopal (Sofia Davila, Ella Rhodin, Sahana Chokshi, Isabella Gatewood, Olivia Messana), Providence (Emma Wells, Emily Burford, Alexa Fallis, Jessee Thompson, Mia Kemph), Keystone Heights (Candace Jackson, MJ Rivera, Mia Rivera, Rebecca Binet, Rexi Lewis). Individuals: Addy Vogt (St. Johns Country Day), Addison Kipnis (St. Johns Country Day), Jenna Metha (Wolfson), Danielle Dailey (St. Joseph), Zoe Elixson (Union County), Lauren Boatright (Peniel Baptist).

Tuesday

Girls from Region 1-3A, at Hawkstone Country Club, Gainesville

Area Teams: Bartram Trail (Lizzie Thompson, Helena Rios, Fiona Clancy, Abrianna Carstens, Ashley Mikesell), Fleming Island (Alyzabeth Morgan, Chloe Blanc, Cambree Hodge, Kalia Polete, Kathryn McNeill), Nease (Shanya Arasu, Nyla Mayers , Gabby Sartori, Sophia Cavanagh, Aliyah Stana). Individuals: Mia Diaz (Fletcher), Jenna Leonard (Mandarin), Kyra Gravelle (Creekside).

Boys Region 1-2A, at Perdido Bay Golf Club, Pensacola

Regional Teams: Ponte Vedra (Camden Smith, Brock Blais, Rohan Singh, Stefan Ink, Carson Brewer), Bishop Kenny (Cody Tucker, Evan Raynor, Michael Saunders, Adam Enoch, Trey Seeker), Fernandina Beach (Tanner Millar, Sean Benjamin, Noah Reynolds, Decah McDaniels, Cody Albert, Lake City Columbia (Connor Williams, Valin Capen, Adyn Petit, Trenton Kirby), Tocoi Creek (Joey Hage, Carter Abitabilp, Jonathan Hoag, Cameron Abitabilo, Caleb Hobbs), Beachside (Jonah Nacional, Caiden Lee, Nolan Harper, Brock Wilson, Barton Abstein Individuals: Chase Carroll (Middleburg), Brock Buhnerkemper (Orange Park), Yuriy Dekalskyy (Riverside), Alex Lymus (Stanton), Bryson Walz (Yulee), Luke Splane (St Augustine), David Brothers (St. Augustine).

Girls from Region 1-2A, at Quail Heights Country Club, Lake City

Regional Teams: Lake City Columbia (Ashley Nelson, Veona Osborne, Alison O’Brien, Karlee Gainey, Megan Ruwe), Clay (Taylor Young, Rebecca Gibson, Shyann Walters, Cora Parker), Beachside (Ralienne Nacional, Maddie Rathjen, Emma Reeder , Bella Rice, Eva Graunke), Menendez (Maria Berenguer, Jayne Cannaliato, Emma Markese, Rylee Brueckheimer, Anna Guo). Individuals: Neva Winslow (Middleburg), Katarina Hoag (Tocoi Creek), Samantha LoGrasso (Tocoi Creek).

Contact Garry Smits at [email protected] and follow him on Twitter @GSmitter